Mavi Kart Emeklilik

Mavi Kart Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Kanunları çifte vatandaşlığa imkân tanımasına rağmen, özellikle Avrupa'da bazı ülkelerin kanunlarının Türkler açısından çifte vatandaşlığa imkân tanımaması nedeniyle bu ülkelerdeki insanlarımız hukuken çifte vatandaş olamamaktadırlar. Yurtdışında yasayan Türk vatandaşlarının bulundukları ülkelerin vatandaşlıklarını kazanmasını destekleyen Türkiye, bu amaçla mavi kart (eski adı ve rengiyle pembe kart uygulamasını başlatmıştır.

Blog Article Figure
Dünya Emeklilik Danışmanlık "Mavi Kart"

Mavi Kart yolu ile Yurtdışı Borçlanması ?

Yurt dışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartı, borçlanılması istenilen sürelerde ilgilinin Türk vatandaşı olması gerektiğini ifade eder. Diğer bir anlatımla, Türk vatandaşlığında geçmeyen yurt dışı sigortalılık veya ev kadını olarak geçen süreler borçlandırılmamakta, fakat sadece borçlanma talep tarihinde Türk vatandaşı olmamasına rağmen izinle Türk vatandaşlığını kaybeden sigortalıların yurt dışında Türk vatandaşı olarak geçen süreleri borçlanma hakkı bulunmaktadır. Kamuoyunda pembe kart yada mavi kart sahibi” olarak bilinen doğumla Türk vatandaşlığını kazanmış olup da sonradan vatandaşlıktan çıkma izni almak suretiyle yabancı bir ülke vatandaşlığını kazananlar, başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmasalar dahi, borçlanma kapsamındaki sürelerde Türk vatandaşı olmaları durumunda borçlanma hakkından yararlanabileceklerdir. Bu itibarla izinle Türk vatandaşlığını kaybedenler 11/09/2014 tarihinden itibaren diğer şartların yerine gelmesi şartıyla borçlanma talebinde bulunabilmektedirler.

Mavi Kart sonrası Yurtdışı Borçlanması ?

“MADDE 30- 3201 sayılı kanunun 5’inci maddesinin beşinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir. ‘Ancak, uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilir.’ mavi kartlı Alman vatandaşı veya mavi kartlı Avusturya vatandaşı olarak geçirdikleri süreleri saydırmaları için hukuk yolu ile dava açmaları gerekeçektir. Dava açmadıkları takdirde yalnızca, Türk vatandaşı olarak geçirdikleri süreleri borçlanarak prim gün sayısı satın almaktadırlar. Ayrıca mavi kartlı bir Ev hanımı prim günü yeterli değil ise vatandaşlıktan ayrıldıktan sonra Mavi kartlı olarak doğum yaparsa gerekli hesaplamalar sonucu 720 gün borçlanma yapabilir.